Price per Ton - vcalc
The Price per Ton calculator computes the price to buy or sell a certain weight or mass ( WM) of a product at a unit price ( UP ). INSTRUCTIONS: Choose units and enter the following: ( WM) Weight or mass of product to be bought or sold. (e.g. 15 tons of gravel). ( UP) Unit Price of Product (e.g. $78.98 per ton).